Nie daj się niskiej emisji!

Kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, spłycony oddech – to objawy, które mogą sygnalizować znaczne pogorszenie jakości powietrza na zewnątrz. Przed tzw. niska emisją można się jednak ochronić.

Przede wszystkim warto umieć rozpoznać dzień, w którym przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Stan śląskiego powietrza można na bieżąco monitorować za pośrednictwem: Systemu monitoringu jakości powietrza, Systemu Prognoz Jakości Powietrza, dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne oraz od niedawna, tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – KZK GOP.

System Prognoz Jakości Powietrza przyjmuje wartościowanie jakości powietrza jako bardzo dobre, dobre, umiarkowane, dostateczne, złe, bardzo złe. Jeśli jakość powietrza zostanie skategoryzowana na poziomie dostatecznym lub niższym, wtedy warto zastosować się do poniższych rad:

 

Unikaj wietrzenia pomieszczeń.

Ogranicz wyjścia na zewnątrz do minimum.

Zrezygnuj czasowo z aktywności fizycznej wykonywanej na wolnym powietrzu.

Włącz obieg zamknięty przemieszczając się samochodem.

Staraj się oddychać przez nos – ten jest naturalnym filtrem.

Dużo pij – zwilżone drogi oddechowe zatrzymają cześć zanieczyszczeń.

Zaopatrz się w maskę przeciwpyłową – najlepiej z filtrem węglowym.

 

Jeśli zły stan powietrza utrzymuje się dłużej, zastanów się nad wyjazdem poza miasto. Nawet krótki odpoczynek od niskiej emisji będzie zbawienny dla płuc.

Niezależnie od okoliczności należy pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie. Żywność bogata w witaminy A, C, E oraz selen, to najlepszy sposób na pozbycie się z organizmu nadmiaru wolnych rodników. Te powstające wskutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem cząsteczki bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Foto: pixabay.com

(28.12.2016)